Stowarzyszenia Romów w Polsce wydało oświadczenie w sprawie odmowy wszczęcia przez Prokuraturę Rejonową w Puławach dochodzenia m.in. z zawiadomienia Stowarzyszenia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego przez Pawła Maja radnego Rady Miasta Puławy
W dniu 24 lutego 2015 r. skierowaliśmy do Prokuratury Rejonowej w Puławach zawiadomienie z obszernym uzasadnieniem o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego przez radnego Rady Miasta Puławy, który w trakcie sesji Rady publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic etnicznych względem lokalnej społeczności romskiej w związku z rzekomym wykorzystywaniem pomocy socjalnej. Należy zauważyć, że oprócz Stowarzyszenia zawiadomienie złożyła także osoba prywatna, zaś postępowanie z urzędu w sprawie znieważenia prowadziła także Komenda Powiatowa Policji w Puławach.
W dniu 26 marca 2015 r. Prokuratura Rejonowa w Puławach odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie stwierdzając, iż prezentowane przez Pawła Maja oceny i opinie dotyczące sytuacji społeczności romskiej nie wykraczają poza granice przysługującej mu wolności w prezentowaniu poglądów.
Ponieważ nie zgadzamy się ze stanowiskiem puławskiej Prokuratury uważając, że granicę prawa do wolności wypowiedzi stanowi ochrona mniejszości narodowych i etnicznych (art. 2, 32 i 35 Konstytucji) przeto w dniu 9 kwietnia 2015 r. wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego RP z apelem o podjęcie działań w ramach przysługujących tym organom uprawnień. Uważamy, że działania niektórych jednostek prokuratury przyzwalające na mowę nienawiści w efekcie mogą spowodować wzrost nastrojów antyromskich oraz pogorszenie się bezpieczeństwa naszej mniejszości.
Treść wystapień do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego RP dostępna jest w na stornie Mobilnego Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów w zakładce aktualności i raporty